Za projektem CHYTRÁ TROJKA stojí dva pánové v těch nejlepších letech – Rosťa Fiala a Radek Fiala.
A protože osud má smysl pro humor, mají sice společné příjmení, ale stejné předky možná někdy před stovkami let. Rosťu a Radka dal dohromady až jejich společný kamarád s tím, že „oba jste dost praštění, mohli byste si rozumět.“ Měl pravdu.
Začalo to při jednom dobrém obědě. Radek si právě užíval své první „dědečkovství“ a zrovna byl plný zážitků s tříletým vnoučkem, Rosťa povídal o jeho firmě, která už 20 let řeší bezpečnost práce a požární ochranu. Nápad. Slova se propojila. „Co kdybysme připravili bezpečnostní školení pro školky? Učitelky asi vědí, co dělat, kdyby ve školce třeba hořelo, ale co děti? Jsou připravené?"
Děti a školení? Nesmysl, jsou na to moc malé. A jak je vůbec seznámit s krizovými situacemi, aby je to moc nevystrašilo?
Chce to příběh z jejich světa. Kamarády, které si zapamatují. A všechna ta telefonní čísla na hasiče, policii, záchranku, nějak zredukovat. Vždyť neumějí číst. Takže vlastně neumí ani telefonovat.
Rozsekla to Radkova snacha, když se v očekávání dalšího potomka zmínila o svých obavách. „Občas je mi špatně, tak jsem si říkala, co by tady ten tříletej prcek dělal, kdybych najednou omdlela. Neměla bych ho naučit někam zavolat?“ ALE JAK SE MALÉ DÍTĚ DOSTANE DO ZAMČENÉHO MOBILU RODIČŮ? Nezná pin, nemá správný otisk prstu ani použitelný obličej…
Naštěstí KAŽDÝ mobil lze aktivovat v nouzovém režimu, ze kterého se pak dají volat čísla IZS (Integrovaného záchranného systému) i z míst s mizerným signálem nebo dokonce z mobilu bez SIM karty! Kamarádům se nedovoláte, ale pomoc seženete.
TO JE ONO! Tohle budeme učit malé děti! A vybereme jen jedno číslo, které si snadno zapamatují. Stačí hasiči, ti si poradí se vším. A číslo 150 je jednoduché.
Ale co děti? Zvládnou to?
Není nic lepšího, než mít po ruce odborníka.
„Šéfe, dokázal by sis zapamatovat tohle číslo, takhle zapnout mobil, a to číslo pak na něm namačkat?“ Radek se obrátil na svého tříletého poradce.
„Jasně dědo, to zvládnu!“ A zvládnul. Nejdřív s malou nápovědou, pak v pohodě sám. Bylo rozhodnuto.
Narodila se CHYTRÁ TROJKA. Tři kamarádi provázaní s číslem 150. Jenda JEDNIČKA, Bětka PĚTKA a pes NULÍK.
Radek dodal design, Rosťa odbornost. Hodiny a hodiny hledání těch správných obrázků, vymýšlení příběhů, vybírání situací, které mohou reálně nastat. Konzultace s kamarády hasiči, záchranáři, psychology, ale i učitelkami v mateřských školách.
A pak přišel den D. První školka. Udržíme pozornost dětí? Budou spolupracovat? Jak to přijmou paní učitelky?
Obavy byly zbytečné. S malou přestávkou hodina a půl spolupráce, ale taky zábavy a poučení. Nadšený nácvik volání se skutečnými mobilními telefony na skutečné číslo 150 (to sami nezkoušejte!). A skvělá zpětná vazba - druhý den prý děti ve školce hlásily, že už umí pořádně celou adresu, kde bydlí :-)
Navíc znají číslo 150, umí zapnout cizí telefon, vytočit číslo 150 a říct, co a kde se stalo. Požár, kouř, evakuace, rodič v bezvědomí...
Jenda Bětka a Nulík zůstali v paměti.
Další školky, další děti. CHYTRÁ TROJKA začíná žít vlastním životem.
Čím víc školek, tím větší šance.
Kdyby jen jedno jediné malé dítě mohlo někomu zachránit život nebo zabránit většímu neštěstí, dává nám smysl projekt CHYRTÉ TROJKY dál rozvíjet.
Pojďte do toho s námi!
Děkujeme za Váš zájem a podporu
Rosťa a Radek